Iva xanthiifolia Nutt. – iva voškovníkovitá

Rad: Asterales
Čeľaď: Asteraceae

Iva xanthiifolia 3

Iva xanthiifolia 2

 

 

 

 

 

 

 

Fotodokumentácia: Mgr. Jaroslav Košťál, PhD.

Opis druhu

Jednoročná bylina, sivozelenej farby, dorastajúca až do výšky 3 metrov, s jednoduchou alebo bohato rozkonárenou stonkou. Listy sú protistojné, stopkaté, široko vajcovité až srdcovité, nepravidelne zúbkaté, na líci drsné, na rube sivasté. Kvitne dlho, od júla do októbra. Súkvetím je metlina zložená z malých úborov žltozelených kvetov. Plodom je bradavičnatá nažka.

Pozor

U citlivých ľudí môže kontakt s listami spôsobovať zápaly kože. Je to tiež známy peľový alergén!

Pôvod

Druh pochádza zo Severnej Ameriky (z kontinentálnych oblastí strednej a západnej časti USA) a do Európy sa dostal pravdepodobne náhodne s osivom.

Ekológia

Obľubuje humózne pôdy dobre zásobené živinami v nižšie položených oblastiach, kde ju nájdeme ako burinu na poliach, ale aj popri železničných staniciach, tratiach, cestách a na rumoviskách. Rozširuje sa generatívne – semenami.

Rozšírenie v SR

Je rozšírený najmä v južných, teplejších oblastiach Slovenska.

Mapa známeho rozšírenia druhu Iva xanthiifolia – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Iva xanthiifolia. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na linku.

Metódy odstraňovania

Nakoľko ide o jednoročnú bylinu je najvhodnejším spôsobom odstraňovania jej mechanické ničenie kosením. Plánovanie zásahu je potrebné sústrediť do obdobia pred kvitnutím druhu (najneskôr v čase kvitnutia druhu), aby sa zabránilo vysemeneniu a rozšíreniu na nové lokality. Biomasu je potrebné z lokality odstrániť.

Informácia o druhu Iva xanthiifolia – na stiahnutie