Bidens frondosa L. – dvojzub listnatý

Rad: Asterales
Čeľaď: Asteraceae

IM000793.JPG

IM000818.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotodokumentácia: Mgr. Katarína Sujová, PhD.

 

Opis druhu

Jednoročná bylina dorastajúca až do výšky 120 – 180 cm. Stonka je v hornej časti bohato rozkonárená, tmavozelená až fialová. Listy sú striedavé, stopkaté, nepárno perovité, najčastejšie s 3 kopijovitými lístkami s ostro pílkatým okrajom. Kvitne postupne, od júla do októbra. Úbory majú dvojradový zákrov, vonkajšie listene sú dlhšie ako kvety, ktoré sú zvyčajne len rúrkovité, hnedožltej farby. Plodom je štvorhranná, na konci uťatá, husto chlpatá, dvojzubá nažka.

Pôvod

Druh pochádza zo Severnej Ameriky a do Európy sa dostal pravdepodobne náhodne.

Ekológia

Obľubuje vlhké, výživné, aj občasne zaplavované pôdy, najmä v okolí vodných tokov, nádrží, rybníkov, v terénnych depresiách alebo na iných podmáčaných miestach. Vytvára husté súvislé porasty, ktoré postupne vytláčajú pôvodné druhy, vrátane pôvodného druhu Bidens tripartita. Rozširuje sa generatívne semenami, ktoré dopadnú na povrch pôdy a v nasledujúcom roku vyklíčia alebo sú unášané vodou na nové lokality.

Rozšírenie v SR

Je rozšírený viac-menej na celom území Slovenska v okolí veľkých riek, s výnimkou vyšších pohorí.

Mapa známeho rozšírenia druhu Bidens frondosa – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Bidens frondosa. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na linku.

Metódy odstraňovania

Nakoľko ide o jednoročnú bylinu je najvhodnejším spôsobom odstraňovania jej mechanické ničenie kosením. Plánovanie zásahu je potrebné sústrediť do obdobia pred kvitnutím druhu (najneskôr v čase kvitnutia druhu), aby sa zabránilo vysemeneniu a rozšíreniu na nové lokality. Biomasu je potrebné z lokality odstrániť.

Informácia o druhu Bidens frondosa – na stiahnutie