Spolupráca ŠOP SR s českými partnermi

Spolupráca ŠOP SR s českými partnermi

Po viacnásobnom odklade spôsobenom pandémiou COVID-19 sa v dňoch 16.-18. marca 2022 na českej strane hranice v Dolní Lomnej v Beskydoch stretli zástupcovia susediacich chránených území a organizácií ochrany prírody Českej republiky a Slovenskej republiky s cieľom vyhodnotiť realizáciu plánov vzájomnej spolupráce za predchádzajúce štyri roky a schváliť plán spoločných aktivít na roky 2022 – 2023.
 
Tradičné stretnutie, nadväzujúce na podpísanú Dohodu o spolupráci medzi Agentúrou ochrany prírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR), bolo v tomto roku obohatené o účasť zástupcu Európskej komisie Andrása Bartala, pričom bol predstavený projekt Interreg TRANSGREEN (Integrované plánovanie rozvoja dopravy a zelenej infraštruktúry v dunajsko-karpatskom regióne s ohľadom na potreby ľudí a prírody), ktorý úspešne prebehol v rokoch 2017 – 2019 v partnerstve oboch inštitúcií. AOPK ČR prihlásila projekt do súťaže na ocenenie Natura 2000 Award a vzhľadom na dôležité výstupy projekt toto ocenenie získal a cena bola predstavená na stretnutí.
 
Znie to ako fráza, ale príroda našťastie nepozná hranice. So slovenskými kolegami sme rokovali napríklad aj o tom, ako pomôcť niektorým druhom rastlín a živočíchov z československého pohraničia. V Bielych Karpatoch aktuálne beží napríklad veľký projekt Zo života hmyzu, v Beskydskej oblasti by sme sa radi zamerali na ochranu tetrova hlucháňa. Dôležitou témou však sú veľké šelmy. Skúsenosti Slovenska, kde dlhodobo žije vlk, rys či medveď sú pre nás veľmi dôležité,“ približuje obsah stretnutia riaditeľ Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR František Pelc.
 

Riaditeľ AOPK ČR František Pelc a genrálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska (autor fotografie - Ján Kadlečík) 
 
Diskusia prebehla aj k nastaveniu novej spoločnej poľnohospodárskej politiky v ČR a SR, k skúsenostiam pri implementácii projektov a k možnej spolupráci pri príprave cezhraničných projektov a nastavovaní nového programového obdobia na financovanie projektov z programov EÚ. Účastníci predstavili aj bežiace cezhraničné projekty LIFE na ochranu vybraných druhov hmyzu sústavy Natura 2000 (Zo života hmyzu) i končiaci Interreg projekt Centralparks (Budovanie kapacít pre manažment karpatských chránených území pre integrovanie a harmonizovanie ochrany biodiverzity a miestneho socio-ekonomického rozvoja) s pozvaním na jeho záverečnú konferenciu (23.-24.3.2022 vo Wieliczke v Poľsku).
 
Ako uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska „Neexistujú na svete dva národy, ktoré majú k sebe tak blízko ako Česi a Slováci. Aj napriek rozdeleniu Československa sa podarilo zachovať veľmi úzke vzťahy a som veľmi rád, že sa to týka aj ochrany prírody.“
 
Značná pozornosť bola venovaná problematike ochrany a manažmentu veľkých šeliem v oboch krajinách, vrátane prezentácie činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR. Účastníci stretnutia navštívili cezhraničné koridory pre pohyb veľkých šeliem a diskutovali potrebu ich zachovania ako aj problémy a možnosti spriechodnenia výstavbou ovplyvnených úsekov budovaním ekoduktov.
 
 Článok spracoval Ján Kadlečík, Odbor medzinárodnej spolupráce ŠOP SR



Cena NATURA 2000 Award za projekt TRANSGREEN (autor fotografie - Ján Kadlečík) 


Diskusia generálneho riaditeľa ŠOP SR s predstaviteľmi AOPK ČR (autor fotografie - Ján Kadlečík) 


Exkurzia na cezhraničné koridory pre pohyb veľkých šeliem (autor fotografie - Ján Kadlečík) 
Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...