Impatiens parviflora DC. – netýkavka malokvetá

Rad: Ericales
Čeľaď: Balsaminaceae

Impatiens_kvet a plod

Fotodokumentácia: Ing. Marta Mútňanová

Opis druhu

Jednoročná bylina vysoká 30 – 80 cm. Stonka býva v hornej časti rozkonárená. Listy sú striedavé, vajcovité až elipsovité, na okraji jemne ostro pílkovité. Na stopke má 3 – 10 žltozelených drobných kvetov, ktoré majú vo vnútri červenú kresbu. Kvitne v júni až septembri. Plodom je podlhovastá tobolka, ktorá pri dotyku praská a vystreľuje semená.

Pôvod

Pochádza z Ázie, kde je rozšírená od južnej časti západnej Sibíri, cez Mongolsko až po Himaláje. Bola dovezená ako okrasná rastlina, ktorá sa vysádzala v botanických záhradách a parkoch.

Ekológia

Druhu vyhovujú skôr vlhkejšie a zatienené miesta v lesných porastoch. Šíri sa predovšetkým generatívne (semenami). Ako jednoročná rastlina je špecializovaná na tvorbu veľkého množstva semien, ktoré sú už pri najmenšom dotyku dozretej tobolky alebo pri silnejšom vetre, vystreľované do okolia.

Rozšírenie v SR

Dnes sa vyskytuje skoro na celom území Slovenska s výnimkou vyšších častí horských oblastí. Nájdeme ju najmä v lesoch, kde vytvára husté porasty pod stromami, na lesných okrajoch, ale aj v okolí vodných tokov, ciest a železníc.

Mapa známeho rozšírenia druhu Impatiens parviflora – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Impatiens parviflora. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na nasledovnom linku.

Metódy odstraňovania

Kosenie niekoľkokrát ročne, v prípade jedného kosenia je potrebné ho zrealizovať pred kvitnutím druhu, kým nie je schopný vytvoriť semená. Tiež je možné aj vykopávanie alebo vytrhávanie rastlín, ak ide o menšie porasty.

Informácia o druhu Impatiens parviflora – na stiahnutie