ŠOP SR eviduje zvýšený nárast turistov a vyzýva k väčšej ohľaduplnosti

ŠOP SR eviduje zvýšený nárast turistov a vyzýva k väčšej ohľaduplnosti

Prvé jarné slnečné lúče nás nabádajú k potulkám okolitou prírodou či väčším turistickým aktivitám. I keď naša spoločnosť aktuálne čelí koronavírusu, ktorý ovplyvnil naše každodenné životy a prináša mnoho obmedzení, pohyb v prírode zakázaný nie je. Je však potrebné aj tu rešpektovať bezpečnostné a hygienické opatrenia, no v neposlednom rade správať sa ohľaduplne k samotnej prírode.

Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Martina Lakandu, Štátna ochrana prírody SR eviduje počas epidemiologických obmedzení zvýšený nárast turistov a pohybu vo voľnej prírode, a to aj mimo turistických chodníkov. „Očakávame, že nárast návštevníkov prírody môže nastať aj počas Veľkej noci. Aj preto Štátna ochrana prírody SR vyzýva všetkých návštevníkov národných parkov a chránených krajinných oblastí k maximálne možnej ohľaduplnosti k prírode a k rešpektovaniu pravidiel či návštevných poriadkov,“ vyzýva turistov a návštevníkov prírody generálny riaditeľ ŠOP SR.

Na čo nezabúdať pri pobyte v prírode?

Možno si to málokedy uvedomujeme, ale práve jarné obdobie je pre našu prírodu a živočíchy v nej veľmi dôležité. „V prípade návštevy národných parkov a chránených krajinných oblastí  chceme návštevníkov požiadať o dodržiavanie značených turistických chodníkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby pohyb po nich bol bezpečný, ukázal zaujímavé miesta, ale zároveň ochránil zraniteľné a citlivé časti prírody,“ zdôrazňuje riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR Marta Mútňanová. Zhrnutie pravidiel ako sa správať v prírode nájde na našom webe.

Počas návštevy v prírode nerušme jej domácich obyvateľov

ŠOP SR zároveň upozorňuje aj na možné rušivé vplyvy, ktoré môžu mať za následok naše návštevy prírody. Treba mať preto na pamäti, že sme tu iba návštevníkmi a k zvieracím obyvateľom by sme sa mali správať s rešpektom. „V jarných mesiacoch, kedy začínajú hniezdiť niektoré druhy vtákov, ktoré si vytvárajú hniezda aj v kroví, alebo priamo na zemi, je veľmi dôležité, aby neboli počas znášky vajíčok vyrušené. Vyrušenie spôsobí zachladenie vajíčok a neúspešnosť celej znášky. Niektoré kriticky ohrozené druhy tak môžu byť veľmi ohrozené,“ vysvetľuje Marta Mútňanová.

Jarné lúče vylákali von z brlohov i medvede

Síce sa medveď spravidla človeku vyhne, napriek tomu je potrebné, aby návštevníci dodržiavali bezpečnostné pravidlá. Podľa Mariána Hletka zo Zásahového tímu medveďa hnedého, sú prípady, kedy nás medveď nemusí zaregistrovať.  Napríklad keď sa nachádzame v hustom poraste, v hmle, pri potoku, alebo ak sa približujeme proti vetru a tak medveď nezacíti náš pach. „K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Taktiež pred ním nikdy neutekajte, mohlo by ho to vyprovokovať k prenasledovaniu a s vysokou pravdepodobnosťou by vás dobehol,“ upozorňuje Marián Hletko. Pri pohybe v oblastiach s výskytom medveďa je preto potrebné dodržiavať určité zásady, ktoré pravdepodobnosť stretnutia s medveďom minimalizujú. Prečítajte si pravidlá, ktoré odporúča Zásahový tím medveďa hnedého dostupné aj na našom webe.

Príroda pomáha v boji proti vírusu

Podľa vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR, je pobyt v prírode veľmi prospešný. Napríklad z hľadiska vdychovania čistého vzduchu, udržiavania telesnej a psychickej kondície a tým aj napomáha k zlepšovaniu imunitného systému, ktorý je potrebný pre boj s koronavírusom. A samozrejme, pobyt v prírode má aj tzv. psychohygienické účinky, ktoré v tomto náročnom období potrebujeme asi najviac. Nezabúdajme však pri tom na vyššie uvedené pravidlá a správajme sa zodpovedne nielen voči sebe a ostatným, ale aj voči prírode.

Autor: Anna Weisová, oddelenie komunikácie ŠOP SR

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...