Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu

Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu

Jaskyňa Domica rozšíri ponuku svojich služieb o speleoterapiu. Zabezpečí to slovensko-maďarský projekt spolupráce v rámci programu Interreg, ktorý Štátna ochrana prírody SR, Správa slovenských jaskýň predstavila na tlačovej konferencii. Realizovaný je nielen v slovenskej jaskyni Domica pri Kečove, ale aj v maďarských jaskyniach Baradla a Béke.

Nové možnosti speleoterapie na Gemeri prináša projekt s názvom: Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Slovenského a Aggtelekského krasu. Umožní tak alergikom využiť prírodnú formu liečby priamo v jaskyni. Cieľom tohto projektu je aj zvýšenie návštevnosti okolia Domice i celého regiónu.

„Maďari vybudujú jednu osobitnú sálu mimo návštevnej trasy v jaskyni Baradla a v dvoch existujúcich miestnostiach v jaskyni Béke. My sme sa v Domici rozhodli dobudovať miestnosť, takzvanú Liečebňu. Celkové náklady za slovenskú stranu boli 311 000 eur, z maďarskej 1 500 000 eur. Naši južní susedia spoza hraníc však museli vybudovať úplne nový liečebný priestor,” uviedol Ľudovít Gaál zo Štátnej ochrany prírody - Správy slovenských jaskýň, ktorá projekt realizuje so Správou Aggtelekského národného parku.

Na slovenskej strane bude na speleoterapiu slúžiť bočná časť jaskyne, ktorá nie je súčasťou návštevnej trasy. Výhodou je, že má samostatný vchod, pretože do nej vedie umelá štôlňa, nevyužívaná od 60. rokov. Slúžila vtedy na výstup návštevníkov, ktorí absolvovali takzvanú veľkú, 500-metrovú plavbu v člnoch po jaskyni. Teraz to už možné nie je, pretože v jaskyni poklesla hladina vody a štôlňa bola desaťročia nevyužívaná.

Obsahom projektu na slovenskej strane bola okrem iného úprava vstupnej budovy do Domice, vybudovanie prístupovej cesty k vchodu do štôlne a obnova jej elektrifikácie, ako aj postavenie dreveného domčeka pri jej vchode, ktorý bude slúžiť ako sociálne zázemie.

Speleoterapia v Domici sa však nemôže začať, kým odborníci nebudú po dobu troch rokov skúmať mikroklímu priestoru. “Všetko to musí byť sledované práve po túto dobu,“ dodal Gaál.

Súčasťou tohto prieskumu budú aj skúšobní pacienti, pri ktorých budú odborníci merať všetky potrebné ukazovatele. Do konca skúšobnej prevádzky prídu títo pacienti dvakrát a to v novembri 2019 a na jar 2020. Po júni 2020 požiadame príslušné orgány o povolenie na úplnú prevádzku. Po jej spustení bude speleoterapia realizovaná v Domici i mimo turistickej sezóny, keďže práve vtedy je vzduch v jaskyniach čistejší, pretože vychádza z jaskynných priestorov von. „V lete je opačná situácia, vzduch prúdi do jaskyne a už obsahuje určité percento peľov a pevných súčiastok. Kapacita pacientov na maďarskej strane bude 60 ľudí v jaskyni Béke a ďalších 30 v Baradle. Na slovenskej strane dokážeme naraz liečiť 20 pacientov,“ vysvetlil Ľudovít Gaál.

Na speleoterapiu v regióne Gemer bola od roku 1968 využívaná neďaleká Gombasecká jaskyňa. Na tento účel však slúžila len desať rokov, pretože priestory na speleoterapiu boli priamo na trase pre návštevníkov, čo spôsobovalo komplikácie. Speleoterapeutické výskumy prebehli v roku 1993 aj v Domici, keďže však terapia mala byť takisto na návštevnej trase, od zámeru sa napokon ustúpilo.

Speleoterapia je liečebná metóda, pri ktorej sa využívajú blahodarné účinky jaskýň na horné dýchacie cesty. Jaskyne podľa odborníkov obsahujú aerosól (drobné vodné kvapôčky s vysokým percentom vápnika a horčíka). Lieči prípadne zmierňuje chronické alebo alergické choroby dýchacích orgánov.

Jaskynný systém Domica – Baradla je dlhý 29,2 kilometrov. Pozostáva z troch významných jaskýň – Domica, Baradla a Béke. Tieto tri sú zapojené aj do projektu na rozvoj liečebného turizmu. Jaskynný systém je zároveň aj významným miestom, kde každoročne zimuje až 16 druhov netopierov.

(sopsr)

Foto: TASR

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...