30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine

30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine

Pri príležitosti 30. výročia vyhlásenia Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina bola v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sprístupnená výstava s názvom: 30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine.

Výstavu pripravila naša Správa CHKO Cerová vrchovina v spolupráci s Gemersko-malohontským múzeom. Už počas vernisáže výstavy riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová avizovala komentované prehliadky k výstave pre školy i verejnosť. Tie sa uskutočnia počas apríla, konkrétne 4., 12., 17. a 25. apríla. Posledná je naplánovaná na 2. mája. Konať sa budú v priestoroch výstavy 30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote aj s pracovníkmi Správy CHKO Cerová vrchovina. Prehliadky v tieto dni sú určené pre školy. V prípade záujmu je potrebné návštevu ohlásiť vopred na tel. č. 047/ 56 32 741 alebo e-mailom na marekova@gmmuzeum.sk.

V stredu 17. apríla o 17.00 hodine sa uskutoční komentovaná prehliadka pre verejnosť.

Prehliadka potrvá 60 minút a detailne predstaví nielen rastlinstvo, živočíšstvo a neživú prírodu tohto regiónu, ale aj jej históriu a činnosť Správy CHKO Cerová vrchovina pri ochrane tohto jedinečného územia.

Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina sa nachádza na juhu stredného Slovenska, priamo na hranici s Maďarskom. Územie tejto chránenej krajinnej oblasti zahrňuje v rámci Matransko-slanskej oblasti prevažnú časť oddielu Hajnáčska vrchovina, juhovýchodný výbežok oddielu Fiľakovská brázda a centrálnu časť oddielu Petrovská vrchovina.

V reliéfe nápadne vystupujú vypreparované bazaltové výplne sopečných komínov a troskových kužeľov (Šomoška, Šurice, Hajnáčka, Ragáč). Najvyššie vrchy tvoria čadičové a andezitové trosky. Na odlesnených svahoch sa silne prejavuje erózia pôdy.

Lesy vytvárajú pestrú mozaiku od lesostepných, rozvoľnených spoločenstiev na hrebienkových lokalitách, cez zapojené dubové lesy prevažne na južných, až po bučiny na severných expozíciách svahov. Zastúpené sú prvé tri lesné vegetačné stupne. Hlavnými drevinami sú dub cerový, buk lesný, dub zimný a hrab obyčajný. Pre dubiny je charakteristická pestrá prímes iných listnatých drevín a krovín. Jedným z vážnejších ohrození pre pôvodné lesné biotopy a celkovú biodiverzitu územia je expanzívne rozširovanie nepôvodného agáta bieleho.

Výstava ,,30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine” bude inštalovaná v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote až do 9. mája 2019. Čaká na Vás množstvo zaujímavostí, preto si ich nenechajte ujsť!

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...