Zachránili sme mladé bociany vo Východných Karpatoch

Zachránili sme mladé bociany vo Východných Karpatoch

Mali iba tri týždne, keď ich rodičia vyhodili z rodného hniezda. Reč je o dvoch bocianích mláďatách. Pracovníci Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Východné Karpaty však malé bociany zobrali pod ochranné krídla a dokonca im našli aj adoptívnych rodičov.

Asi trojtýždňové bociany vyhodili rodičia z hniezda. Jedno v Slovenskej Volovej, druhé v Hažíne nad Cirochou. Podľa slovenského bocianológa Miroslava Fulína, keď bocianí rodičia zistia, že pre nedostatok potravy bude s výchovou mláďat problém, najmenšie vyhodia. Ostatné tak môžu prežiť. Spomínané dve vyhodené mláďatá zobrali pracovníci Správy CHKO Východné Karpaty do svojej chovnej stanice v Medzilaborciach.

„Vyšetrili sme ich, obzreli a boli v poriadku. Preto putovali do chovnej stanice. Museli sme ich štyrikrát za deň kŕmiť, zjedli množstvo potravy, v tom to bolo náročné. Starali sme sa o ne takmer mesiac,“ uviedla environmentalistka zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty Anna Macková.

Bocian patrí k náročným stravníkom. Každému sme museli denne zabezpečiť pol kila potravy. Prvé dni to boli vajíčka natvrdo, neskôr mleté kuracie mäso, ryby, no tiež slimáky či dážďovky. Dôležité je, aby medzi bocianom a človekom nevznikla väzba. „Mláďa je síce dochované, ale potom vyhľadáva človeka, nesnaží sa pripojiť k voľne žijúcim jedincom a neodletí. Vždy je lepšie, keď sa oň stará bocianí pár, a nie človek,“ zdôrazňuje Macková.

Keď mladé bociany podrástli, putovali späť do prírody. Do pôvodného domova však ísť nesmeli.

Ak by išli bociany do hniezd, odkiaľ boli vyhodené, tak by boli znovu odmietnuté. Ich rodičia to majú totiž spočítané. Starajú sa o tri mladé bociany, štvrté by už nechceli,“ vysvetľuje nekompromisné pravidlá prírody bocianológ Miroslav Fulín

Obom mladým bocianom sme našli adoptívnych rodičov v Kamenici nad Cirochou. „Pokiaľ je možné mláďa doložiť do funkčného a existujúceho hniezda, tak je to v podstate to najlepšie, čo sa môže udiať,“ dodala Anna Macková.

Keďže bociany sme vyložili do aktívnych hniezd, po vyletení by sa mali pripojiť k ostatným voľne žijúcim jedincom. V auguste by si tak spolu s nimi mali nájsť cestu do Afriky.

V Kamenici nad Cirochou evidujeme až 11 bocianích hniezd, pričom na Slovensku je iba 5 obcí s počtom bocianích hniezd viac ako 10. Svedčí to i tom, že bociany práve tu nachádzajú dostatok potravy.

Text: ŠOP SR

Foto: Správa CHKO Východné Karpaty

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...