Populácia orla skalného sa rozširuje vďaka programom záchrany

Populácia orla skalného sa rozširuje vďaka programom záchrany

Keď ochranári začínali v polovici 90. rokov s monitoringom a manažmentom orla skalného, bol zapísaný v ´červenej knihe´ ohrozených druhov. Vďaka projektom ochrany a programu záchrany, ktoré realizuje Štátna ochrana prírody SR v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, je v súčasnosti orol skalný zaradený v podstatne nižšej kategórii ohrozenosti (Near threatened – takmer ohrozený). Populácia tohto dravca je už na Slovensku stabilizovaná a mierne sa zvyšuje početnosť i areál rozšírenia.

Orly nájdeme i na miestach, kde predtým dlhé roky neboli. Napríklad na Kysuciach. Dnes tam hniezdi asi päť párov. „Populácia orlov sa na Slovensku rozširuje smerom na západ, čo je veľmi pozitívne hlavne pre územie Českej republiky,“ tvrdí riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce Ján Korňan.

Do Česka sa orly dostali aj vďaka spoločnému projektu, na ktorom sa podieľala záchranná stanica v Zázrivej, kde vychovávali druhé mláďatá, ktoré by inak pre kainizmus neprežili. Metod Macek z tejto stanice hovorí: „Celkovo sme u nás zachránili a vychovali okolo tridsať mladých orlov. Viac ako polovica bola odchovaná pestúnkou. Teraz tu máme dva páry handicapovaných orlov, ktoré nahradili orlicu Zoju. Tá sa roky starala o výchovu mláďat. Museli sme si však poradiť aj s odchovom bez náhradnej matky. Mali sme umiestnený preparát orla, aby orlíča stále videlo orla. Mali sme proste špeciálnu rukavicu na kŕmenie v tvare orlej hlavy a iné vychytávky.“

Na Slovensku je v súčasnosti stabilných asi 140 párov orla skalného. V Česku sa tento druh nevyskytoval vyše sto rokov a aj tam majú teraz svoje teritória už asi štyri páry, ktoré sa uchytili z vyše 20 vypustených orlíčat narodených na Slovensku. Niektoré z orlov vypustených v Čechách sa vrátili späť na Slovensko. Ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR a jednotlivých správ CHKO a Národných parkov opatrný nárast populácie vnímajú ako úspech. Nemožno ho však preceňovať. „Netreba sa s týmto stavom zase nechať úplne uspokojiť, že už nemusíme vôbec nič robiť a je to dobré. Treba mať ten druh pod kontrolou, sledovať vývoj populácie a na základe toho nejakým spôsobom reagovať,“ upozorňuje riaditeľ Správy CHKO Kysuce Ján Korňan.

Z 30 až 40 mláďat, ktoré u nás ročne vyletia z hniezd, prežije iba malá časť. Hoci v súčasnosti už pre mláďatá nie sú problémom vykrádači hniezd, úspešné hniezdenie orla skalného ohrozujú napríklad fotografi a filmári.

Metod Macek vypusta v Zazrivej spat do prirody orlicu po jej vylieceni

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...