Noc s netopiermi

Noc s netopiermi

Správa Národného parku Malá Fatra v spolupráci so Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku, Občianskym združením Tilia, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a Krajskou hvezdárňou v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravili pre širokú verejnosť už siedmykrát  podujatie Noc s netopiermi. Akcia sa uskutoční v piatok 8. septembra 2017 pri pozorovateľni Krajskej hvezdárne na Malom diele v Žiline v čase od 18.30 do 21. 00 hodiny.

Súčasťou akcie bude prednáška o zaujímavostiach zo života netopierov, premietanie filmu, ukážka odchytu do nárazovej siete, počúvanie zvukov netopierov prostredníctvom batdetektorov a rôzne aktivity a dielnička pre malých návštevníkov. Zároveň bude pripravená aj prezentácia pracovníkov z hvezdárne a návštevníci podujatia budú mať príležitosť pozorovať nočnú oblohu.

Noc s netopiermi sa organizuje v rámci 21. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú vyhlasuje od roku 1997 sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. Tento rok na stránke EUROBATS-u je zaregistrovaných 22 štátov so 66 podujatiami ako rôzne semináre, prednášky, výstavy, exkurzie, ukážky výskumu netopierov a iné.

Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti život týchto výnimočných živočíchov, ktorí mnohokrát v ľuďoch vzbudzujú neopodstatnené obavy ako napr. že naše netopiere cicajú krv, či zapletajú sa do vlasov. Získaním vedomostí a znalostí je možné prekonať pomyselnú bariéru medzi človekom a netopierom. Toto poslanie je dôležité aj z dôvodu, že netopiere neraz využívajú ľudské stavby na svoj život a tak dochádza k častým kontaktom s človekom. Človek zároveň prispieva významnou mierou k ohrozeniu kolónií netopierov. Ich funkcia v prírode je pritom nezastupiteľná a v konečnom dôsledku pre človeka dôležitá. Napríklad jeden druh netopiera (večernica malá) skonzumuje počas noci 2000 až 3000 kusov komárov.

Organizátori spolu s lektorkou Ivanou Labudíkovou zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku a Občianskeho združenia Tilia pozývajú všetkých záujemcov spoznať fascinujúci život týchto jedinečných cicavcov a tak prispieť k ich poznaniu a  zároveň aj ochrane.

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy, Pracovisko: Správa NP Malá Fatra

Udalosť na Facebooku - https://www.facebook.com/events/1479462562142393/

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...