Tri environmentálne výzvamné dni v máji 2016

Tri environmentálne výzvamné dni v máji 2016

22. máj - MEDZINÁRODNÝ DEŇ BIOLOGICKEJ DIVERZITY

Medzinárodný deň biologickej diverzity (International Day for Biological Diversity) vyhlásila OSN v decembri 2000 na Valnom zhromaždení, ktoré rozhodlo, že pamätným dňom (22. máj) bude deň schválenia definitívneho textu Dohovoru o biologickej biodiverzite (Convention for Biological Diversity) v kenskej metropole Nairobi.
Biodiverzita má výrazný vplyv na kvalitu života, zabezpečuje ekologické funkcie, pre ľudí je zdrojom potravy. Človek však využíva zdroje Zeme nad nevyhnutnú a trvalo udržateľnú mieru, a tým narušuje prírodné ekosystémy a ohrozuje prežitie nasledujúcich generácií. Ochrana biologickej diverzity sa preto stala jednou z priorít medzinárodnej environmentálnej politiky.
Trinásta konferencia zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (COP 13), ktorá sa bude konať v mexickom Cancúne 4. - 17. decembra 2016, bude zameraná na začlenenie otázok biodiverzity do kľúčových sektorov. Súvisí to aj s tohtoročnou témou Medzinárodného dňa biodiverzity.
Zamerané na biodiverzitu: Trvalá udržateľnosť pre ľudí a ich živobytie. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na úbytok biodiverzity vo svete, jej hodnotu pre náš život a obživu ľudí s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj vo všetkých oblastiach, vrátane hospodárskych odvetví, ako je poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybárstvo a cestovný ruch.
Na logo Medzinárodného dňa biodiverzity bola tento rok vyhlásená súťaž a vyhrala ho firma DE DESIGN + ENVIRONMENT // www.design-environment.com z viac ako 40 príspevkov.
Oslavy Medzinárodného dňa biologickej diverzity sa konajú v 34 štátoch, vrátane Slovenska.
Strategický plán pre biodiverzitu na roky 2011- 2020 a jeho 20 cieľov boli prijaté na konferencii zmluvných strán v roku 2010 v Nagoji v Japonsku a boli potvrdené aj Generálnym zhromaždením OSN a na summite Rio+20 v 2012. Táto správa hovorí, že aj keď sa dosiahli čiastkové úspechy, na skutočné naplnenie stanovených cieľov je potrebné vynaložiť oveľa väčšie úsilie a ich úspešné dosiahnutie prispeje k celosvetovo dôležitej téme trvalo udržateľného rozvoja, vrátane riešenia problémov chudoby, hladu, nedostatku vody, zdravotných následkov, klimatických zmien a degradácie ekosystémov.
Dosiahnutie stanovených cieľov Strategického plánu pre biodiverzitu sa majú dosiahnuť v rokoch 2011 až 2020 a preto OSN vyhlásila toto obdobie za medzinárodnú dekádu biodiverzity.


23. máj - DEŇ KARPATSKÝCH PARKOV

V tento deň si pripomíname podpísanie Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát - Karpatský dohovor, ktorý bol prijatý na 5. konferencii EHK OSN v Kyjeve v máji 2003. Podpísali ho všetky štáty karpatského regiónu, a to Česká republika, Maďarská republika, Poľská republika, Rumunsko, Slovenská republika, Srbsko a Čierna Hora a Ukrajina.
Princípom Karpatského dohovoru je spolupracovať pri ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát s cieľom zlepšiť kvalitu života, posilniť miestnu ekonomiku a komunity a chrániť prírodné hodnoty a kultúrne dedičstvo.
Prvý krát sa Deň Karpatských parkov oslavoval v roku 2010 a inicioval ho Svetový fond na ochranu prírody (World Wildlife Fund, WWF).
WWF v súčasnosti vedie celoeurópsku kampaň s názvom Keep Nature Alive, ktorej cieľom je zachovať existujúcu európsku legislatívu.

Kampaň je súčasťou iniciatívy Nature Alert (hastag #NatureAlert), ktorú podporujú viaceré mimovládne európske organizácie (BirdLife, EEB, Priatelia Zeme). Vďaka tejto kampani vyjadrilo v roku 2015 svoju podporu súčasným zákonom v ochrane prírody viac ako 520 000 ľudí z celej Európy. O ďalšom osude existujúcej legislatívy sa definitívne rozhodne na zasadnutí ministrov životného prostredia EÚ v júni 2016.


24. máj - EURÓPSKY DEŇ NÁRODNÝCH A PRÍRODNÝCH PARKOV

Prvý krát bol tento deň vyhlásený v roku 1999 vďaka iniciatíve Federácie EUROPARC a odvtedy sa každoročne do osláv zapájajú stovky správ chránených území.
Tohtoročná téma s názvom Chuť prírody poukazuje na dôležitosť prepojenia medzi chránenými územiami a poľnohospodárovom, ako aj na hodnotu a prínos prírody k potravinovej bezpečnosti v Európe.
"Oslavou jedla oslavujeme aj bohatosť prírody, prácu ľudí a úlohu chránených území pre zachovanie týchto procesov s prínosom pre prírodu a lokálnu ekonomiku. Poľnohospodárstvo prispievalo k zmene krajiny po celé tisícročia. Je veľmi dôležité aby sme zachovali semená, rastliny, živočíchy a rôzne druhy potravy, ale rovnako dôležité je aj zachovať rôzne druhy zručností, poľnohospodárskych postupov a kultúrnych zvyklostí", Ignace Schops, prezident EUROPARC.
Tento rok sa do aktivít zapojí 22 krajín Európy s viac ako 300 rôznymi podujatiami. Okrem bežných prednášok sa v mnohých chránených územiach uskutočnia aj ochutnávky lokálnych a tradičných produktov.
Prehľad všetkých zaregistrovaných aktivít môžete nájsť na http://www.europarc.org/nature/edop/.


Štátna ochrana prírody SR sa zapojí do osláv prostredníctvom svojich organizačných útvarov.

Správa Národného parku Malá Fatra a Škola ochrany prírody vo Varíne pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity uskutočnila 19. mája pre žiakov zo ZŠ Sládkovičovo terénnu exkurziu po náučnom chodníku Jánošíkovým chotárom s poznávaním rastlín a živočíchov Malej Fatry. Pri príležitosti Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov uskutoční 24. mája pre žiakov 6. a 8. ročníka zo ZŠ Dlhé Pole prezentáciu s aktivitami na tému odpady a klimatické zmeny.
Správa Národného parku Slovenský kras pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov organizuje v spolupráci s Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského v Rožňave deviaty ročník súťaže v dokumentárnej fotografii pre mladých fotografov SLOVENSKÝ KRAS - ČLOVEK A BIOSFÉRA, Príroda Slovenského krasu. Zúčastniť sa jej môžu žiaci 5. - 9.ročníkov základných škôl a študenti stredných škôl v územnej pôsobnosti Správy Národného parku Slovenský kras. Bližšie informácie na http://www.sopsr.sk/slovkras/pripravujeme
Dňa 9. júna organizuje Správa Národného parku Slovenský kras v spolupráci s Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského v Rožňave XII. ročník prírodovednej súťaže družstiev Za krásami Slovenského krasu. Súťaž bude prebiehať na trase náučného chodníka Domica. Na jednotlivých tematických zastávkach budú žiaci odpovedať na otázky z oblasti flóry, fauny, NATURA 2000, neživej prírody, národného parku a budú určovať rastliny, živočíchy, ich stopy, stromy, horniny a nerasty z územia Slovenského krasu. Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci II. stupňa (5. - 9. ročník) základných škôl a osemročných gymnázií (prima - kvinta) z okresu Rožňava.
Správa PIENAP sa pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity dňa 21. mája zúčastnila podujatia pre verejnosť na nádvorí Fiľakovského hradu, ktoré organizovala Správa CHKO Cerová vrchovina. Dňa 1. júna uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity, Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov pre žiakov 5.- 9. ročníka zo ZŠ v Spišských Hanušovciach vedomostné a pohybové aktivity formou súťaží zamerané na spoznávanie flóry, fauny a územie Pienin.
Správa NAPANT sa pri príležitosti Európskeho dňa parkov uskutoční 24. mája prírodovednú súťaž - HYPERICUM v obci Beňuš pre základné školy Horehronia. Do aktuálneho ročníka súťaže je prihlásených 17 trojčlenných súťažných družstiev z deviatich základných škôl. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách, staršej (5. - 8. ročník) a mladšej (3. a 4. ročník) na vybranej trase s piatimi stanovišťami. Na jednotlivých stanovištiach budú riešiť súťažiaci úlohy z poznávania rastlín a živočíchov, ochrany prírody a všeobecných znalostí o Národnom parku Nízke Tatry.
Správa NAPANT, Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana a ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity pripravili v dňoch 18. - 20. mája pre materské, základné a stredné školy v Banskej Bystrici ekostánky na tému Biodiverzita okolo nás zamerané na spoznávanie hmyzu, lesných živočíchov, vrátane veľkých šeliem, ako aj sveta sopiek. Podujatie bolo súčasťou sprievodných aktivít Junior festivalu v rámci MFF Ekotopfilm/ Envirofilm 2016.
Správa TANAP pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity, Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov pripravila 20. mája pre žiakov zo ZŠ Matejovce prezentáciu o národných parkoch Slovenska a premietanie filmov o biodiverzite. Dňa 24. mája pre ZŠ Komenského v Poprade zorganizuje prezentáciu o národných parkoch Slovenska a o TANAP-e. Dňa 25. mája pre ZŠ Hradná, Liptovský Hrádok zorganizuje prezentáciu o národných parkoch Slovenska a premietne film o živočíšstve a rastlinstve Karpát. Dňa 26. mája uskutoční pre ZŠ Tajovského v Poprade celodennú túru do Kvetnice pri Poprade a prechod hrebeňom cez Vysovú. Súčasťou exkurzie bude aj určovanie drevín, húb, lišajníkov pomocou identifikačných kľúčov, spoznávanie rastlinstva, drevín a živočíchov a návšteva obory s muflónmi a diviakmi. Dňa 29. mája uskutoční v Skanzene Pribyline podujatie pre verejnosť Mašinparáda pod Tatrami na Liptove s aktivitami v prírode, premietaním filmov z činnosti Správy TANAP a prehliadkou stálej expozície v informačnom stredisku v Pribyline.
Správa Národného parku Slovenský raj zrealizovala pri príležitosti Európskeho dňa parkov 18. mája pre učiteľov základných škôl z okresu Levoča školenie Svet Karpát s ukážkou praktických aktivít z rovnomennej príručky. V dňoch od 30. mája do 2. júna uskutoční prednášky pre študentov Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi. Pri príležitosti Medzinárodného dňa biologickej diverzity dňa 25. mája uskutoční pre žiakov II. stupňa ZŠ v Levoči exkurziu do SKÚEV Levočské dubiny. Pri príležitosti Dňa karpatských parkov zrealizuje dňa 24. mája prednášky pre študentov Gymnázia sv. Františka z Assisi v Levoči a 27. mája pre študentov Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi. Pre deti z materskej školy a žiakov základnej školy v Stredisku environmentálnej výchovy v Spišskej Novej Vsi pripravujú otvorenie zážitkového chodníka.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity, Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov v spolupráci s mestom Fiľakovo uskutočnila dňa 21. mája podujatie pre verejnosť na nádvorí Fiľakovského hradu. Partnermi podujatia boli Hradné múzeum vo Fiľakove, Novohrad-Nógrád Geopark. Podujatia sa zúčastnila aj Správa Národného parku Bükk, Správa CHKO Karancs-Medves (obe Maďarsko), Správa Národného parku Pieniny, Správa slovenských jaskýň a Hvezdáreň v Rimavskej Sobote. Súčasťou programu bolo vystúpenie detí, žiakov a pedagógov zo základnej umeleckej školy, materských a základných škôl z Fiľakova.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Latorica pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity a Európskeho dňa parkov uskutoční v spolupráci s obcou Streda nad Bodrogom, Slovenským vodohospodárskym podnikom Trebišov a OZ Fauna Carpatica dňa 25. mája podujatie s názvom 50 rokov územnej ochrany korytnačky močiarnej v NPR Tajba, ktoré sa uskutoční v Strede nad Bodrogom v areáli kaštieľa Vécseyovcov. Súčasťou podujatia bude prezentácia o NPR Tajba, premietanie filmu Tajba posledné útočisko a terénna exkurzia.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Kysuce pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity uskutoční dňa 24. mája prednášku v teréne na tému biodiverzita pre žiakov základných škôl v priestoroch arboréta v Klecenci.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity zrealizovala dňa 18. mája pre žiakov 5. ročníka ZŠ v Dolnej Súči exkurziu po Náučnom chodníku Janka Miklasa v PR Krasín. Exkurzia s odborným výkladom bola zameraná na lúčne ekosystémy, rastliny a živočíchy lúk a krovín, starostlivosť o lúky a krajinu v okolí Dolnej Súče. Od 26. mája do 3. júna správa uskutoční pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ Bošáca sériu prednášok na tému Bielokarpatská pestrosť - chránené rastliny a živočíchy CHKO Biele Karpaty.
Dňa 11. júna pri príležitosti Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov uskutoční pre verejnosť a dobrovoľníkov (účastníkov prakticko-ochranárskych akcií) poznávaciu "prírodoobdivnú" exkurziu Kvety, motýle a muchy Bielych Karpát v Červenom Kameni. Exkurzia s odborným výkladom bude zameraná na lúčne ekosystémy, rastliny a živočíchy lúk, vstavačovité rastliny, starostlivosť o lúky a krajinu, tiež skalné spoločenstvá a ochranu bezstavovcov. Odborný výklad zabezpečia pracovníci Správy CHKO Biele Karpaty a entomológ Marek Semelbauer.

Popis - Hra na rybárov, Autor: F. Divok

Popis - Aktivita premeny obojživelníkov, Autor: F. Divok

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy
Jana Pokrievková, Mgr., ŠOP SR, koordinátorka medzinárodných dohovorov

Zdroj:
https://www.cbd.int/idb/2016/
http://www.minzp.sk/informacie/tlacovy-servis/tlacove-spravy/22-maj-medzinarodny-den-biodiverzity.html
http://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2014/tlacove-spravy-oktober-2014/skoncila-celosvetova-konferencia-osn-biodiverzite.html
http://www.who.sk/medzinarodny-den/medzinarodny-den-biodiverzity/
http://www.europarc.org/nature/edop/
http://slovakia.panda.org/kampane/keep_nature_alive/

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...