Svetový deň mokradí 2015

Svetový deň mokradí 2015

Budúcnosť ľudstva závisí na mokradiach

Rozvoj vedy a techniky môže niekedy vytvárať dojem, že sme "dobyli" a ovládli prírodu, ale environmentálne katastrofy ako záplavy, zosuvy pôdy, búrky, z ktorých mnohé majú svoje korene v nešetrnom využívaní krajiny a vody - naznačujú opak. Realitou je, že sme stále závislí od dobre fungujúcich ekosystémov, ktoré nás udržiavajú pri živote. Takými ekosystémami sú aj mokrade.
Mokrade prečisťujú a dopĺňajú zásoby našej podzemnej vody a poskytujú ryby a ryžu, ktorá kŕmi miliardy ľudí. Pôsobia ako prírodná špongia proti povodniam a suchu tým, že zadržiavajú, alebo uvoľňujú prebytočnú vodu, chránia naše pobrežia. Sú zdrojom biologickej rozmanitosti rastlín a živočíchov a sú životne dôležité pre ukladanie uhlíka, čím napomáhajú riešiť problém klimatických zmien.
Žiaľ, tieto ich benefity, úžitky nie sú všeobecne známe. Často sú považované za bezvýznamné prostredie, už 64 % svetových mokradí od roku 1900 nenávratne zmizlo. Zvrátiť, či pozastaviť tento vývoj úbytku a degradácie našich mokradí môžete aj vy, pridajte sa k oslavám Svetového dňa mokradí 2015!

Svetový deň mokradí 2015: Mokrade pre našu budúcnosť - Pripoj sa k nám!

Každý rok 2. februára oslavujeme Svetový deň mokradí. Pripomíname si tým 2. február 1971, kedy sa v iránskom meste Ramsar podpísal Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam, predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva, známy aj ako Ramsarská konvencia. Od roku 1997 využívajú tento deň vládne agentúry, inštitúcie, mimovládne organizácie a skupiny občanov po celom svete na zvýšenie povedomia verejnosti o hodnotách týchto citlivých ekosystémov pre človeka a trvalo udržateľný rozvoj.
K oslavám Svetového dňa mokradí sa pripája aj Štátna ochrana prírody SR širokou škálou podujatí. V rámci svetového dňa a počas celého februára 2015 budú v územnej pôsobnosti národných parkov a chránených krajinných oblastí prebiehať pre žiakov a študentov environmentálne programy zamerané na ochranu mokradí napr. Spoznávame mokrade Turca, Život mokradí a iné, besedy o mokradiach a Ramsarskom dohovore spojené s ekovýchovnými aktivitami a premietaním filmov. V Martine si žiaci pripravia minivýstavku z maľovaných prác na tému "Namaľuj si svoju mokraď". Spoznávať rastliny a živočíchy mokradí v teréne budú môcť žiaci počas exkurzií. Pre verejnosť a školy bude od 2. februára otvorená v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline výstava "Druhy európskeho významu na Slovensku", ktorá prostredníctvom textu a unikátnych fotografií vysvetlí problematiku sústavy chránených území Natura 2000 a predstaví druhy rastlín a živočíchov žijúcich v tečúcich a stojatých vodách. V čase od 2. februára do 31. marca bude v Stredisku environmentálnej výchovy v Spišskej Novej Vsi sprístupnená výstava Mokrade okolo nás.

Na stiahnutie:
plagátik Svetový deň mokradí 2015
informačné listy o mokradiach
Svetový deň mokradí - plagát z výstavy EV v ŠOP SR

Spracovala z podkladov www.worldwetlandsday.org
ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy, Ing. Miriam Balciarová

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...