Prezidentka SR odobrila novelu zákona o ochrane prírody

Prezidentka SR odobrila novelu zákona o ochrane prírody

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v utorok novelu zákona o ochrane prírody. Je presvedčená, že jej plusy prevyšujú mínusy.

Po vyhodnotení všetkých argumentov od zainteresovaných prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová odobrila novelu zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne rezortu životného prostredia, na ktorej spolupracovala i Štátna ochrana prírody SR.

„Novela zákona ako celok prináša vyšší štandard ochrany prírody a napĺňa tiež Stratégiu environmentálnej politiky SR do roku 2030... Aj v kritizovaných oblastiach novely, ako je otázka vydávania odborných stanovísk na činnosti v územiach Natura 2000, úprava prináša nové kompenzačné mechanizmy, ktoré pri správnej aplikácii môžu priniesť aj pozitívnu zmenu,“ informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka podľa jeho slov novelu zákona podpísala nie ako normu, ktorá bez zvyšku napĺňa očakávanie najvyššej priority - ochranu slovenskej prírody. „Jej prijatie považuje len za jeden krok, pričom už dnes je jasné, že ak chceme účinnejšie chrániť našu krajinu, naše lesy, budú musieť nasledovať ďalšie kroky a opatrenia," doplnil Strižinec.

Na rozhodnutie prezidentky reagoval prostredníctvom sociálnej siete aj minister životného prostredia László Sólymos: „Po dvoch rokoch tvrdých rokovaní, turbulencií, sporov, neraz aj mediálnych prestreliek sa podarilo posunúť dopredu ochranu našich národných parkov. Pani prezidentka podpísala našu novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Vďaka tomu od 1.1.2020 platí zákaz plošných výrubov v národných parkoch a zvyšuje sa celková ochrana našich najvzácnejších lokalít. Miestami som neveril, že sa nám to podarí. Podarilo sa, ide o prvý krok z bludného kruhu, ale ten je vždy najťažší.“

Z novely zákona o ochrane prírody vyplýva, že plošná ťažba v národných parkoch a vzácnych územiach bude zakázaná. Náhodná ťažba bude nezákonná. Nová legislatíva tiež prináša nové právomoci Štátnej ochrane prírody SR. Po novom bude tiež potrebný súhlas nás štátnych ochranárov pri akýchkoľvek krokoch, ktoré by mohli ohroziť prírodu v národných parkoch. Týka sa to napríklad ťažby dreva, výstavby, výkopov zeminy alebo zásahov do vodných tokov. Schválené zmeny budú účinné od 1. januára 2020.

„Ako najvýznamnejšiu zmenu vnímam práve posilnenie našej pozície pri schvaľovaní zásahov do národných parkov a ostatných chránených území. Štátna ochrana prírody sa priamo podieľala na príprave novely zákona. Navrhla kľúčové zmeny a opatrenia, ktorými vieme zabezpečiť efektívnejšiu a kvalitnejšiu ochranu našich najvzácnejších území. Naše národné parky dlho trpia tým, že na ich územiach nie sú stanovené jasné pravidlá. Verím, že desaťročia trvajúci stav zmeníme v prospech ochrany prírody. Považujem to za prvý systémový posun, ktorý je veľmi dôležitý,“ uviedol generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda.

Napriek tomu, že poslanci v parlamente nakoniec schválili viacero pozmeňovacích návrhov, nič to nemení na prelomovosti prijatej novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Je považovaná za prvý prelom po dlhých rokoch neriešenia ochrany slovenských najvzácnejších lokalít. Získala si podporu viacerých neziskových organizácií, predstaviteľov akademickej pôdy.

(sopsr, teraz.sk)

 

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...