Slovenský raj láka aj v zime

Slovenský raj láka aj v zime

Divoká príroda, rokliny, vodopády, horské bystriny, nádherné zákutia... Taký je národný park Slovenský raj. Cez leto tam denne príde viac ako tri tisíc turistov, no aj cez zimu má svojich obdivovateľov a nadšencov. Navyše je tichší, pokojnejší...

Denná návštevnosť v národnom parku Slovenský raj v zime málokedy presiahne stovku turistov, ale scenérie sú tam úchvatné, jedinečné. Turistov asi najviac zaujme premena vody na ľad a všetky podmanivé ľadové výtvory. Druhohorné vápencové pohorie medzi Tatrami a Slovenským rudohorím rozvrásnili dve rieky - Hornád a Hnilec. Vytvorili najkrajšie a najväčšie krasové kaňony na našom území.

V poslednom čase záujem o túto našu jedinečnú prírodnú oblasť neustále narastá. Priznáva to aj riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil, ktorý pre Nový Čas povedal: „Pomaly sa dostávame na hranicu únosnosti, čo sa týka návštevnosti. Aj preto sme vydali na konci minulého roka nový návštevný poriadok a pripravujeme opatrenia na zvládnutie turistického náporu do jednotlivých roklín. To sa však týka letnej sezóny. V zime je Slovenský raj rajom pokoja.“

V tomto národnom parku je naozaj aj teraz v zime čo obdivovať. „Okrem ferratovej cesty vo Veľkom Kyseli je aj v zime celý prístupný návštevníkom. Jediná, ale veľmi zásadná podmienka je vhodné oblečenie a zimný výstroj,“ prezradil Dražil.

Najvychytenejšou atrakciou v mrazivých dňoch je ľadolezenie, na ktoré je určených šesť lokalít - Suchá Belá, Sokolia dolina, Kláštorná dolina, Letanovský mlyn, Zejmarská roklina a Piecky-Veľký vodopád. Turistickou atrakciou je však aj zimný prechod Prielomom zamrznutého Hornádu. Vyskytli sa dni, že po zmrznutej riečke schovanej v úzkom kaňone prešlo aj tisíc turistov. Okrem týchto netradičných aktivít je možné prejsť na bežkách po všetkých turistických trasách alebo po špeciálnych bežeckých tratiach. Návštevníci Slovenského raja si môžu zajazdiť napríklad na koni alebo sa len tak prejsť zimnou prírodou.

Krásne nie je len v roklinách. Nádherné prechádzky buď na bežkách alebo skialpových lyžiach si užijú nadšenci turizmu či lyží aj v okolí Dobšinskej ľadovej jaskyne. Tá je však v zime pre turistov zatvorená.

„Je to naša najväčšia zaľadnená jaskyňa a svojím charakterom patrí k najvýznamnejším ľadovým jaskyniam na svete. V zime si však musí vydýchnuť a nabrať čerstvý ľad. Keď sa v máji opäť otvorí, chodníky sa musia doslova vysekať z ľadu. Jaskyňa je celá pokrytá krásnym ľadovým srieňom. Práve v jej okolí je otvorený nový bežecký areál, kde si na svoje prídu ozaj všetci. Od náročných lyžiarskych bežcov až po turistov, ktorým viac ide o krásne panorámy a prírodu ako o špičkové výkony,“ dodáva riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.

Zdroj: Nový Čas, Nedeľa (úprava, editácia ŠOP SR)

Foto: ilustračné

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...