Opál - slovenský drahokam

Opál - slovenský drahokam

Opálu  je venovaná aj výstava, ktorú pripravilo a sprístupnilo verejnosti v uplynulých dňoch Krajské múzeum v Prešove.  Stála expozícia Opál – slovenský drahokam je jedinečná na Slovensku a v Európe.

Prírodné bohatstvo našej krajiny je rôznorodé. Rozmanitosť fauny, flóry, množstvo minerálnych prameňov, vzácne biotopy radia Slovensko medzi európske unikáty.  K tomuto faktu prispievajú aj bohaté náleziska minerálov. Jeden z nich je obzvlášť cenený pre svoju hodnotu a vzácnosť v celosvetovom meradle. Je ním drahý opál. Vyskytuje sa len na niekoľkých miestach na svete a jedným z nich sú aj Dubnícke opálové bane. Drahý opál je najstarším známym opálom. Samotný názov pochádza s výrazu upala, čo v sankriste znamená drahokam. Vyznačuje sa nádhernou hrou dúhových farieb, známou ako opalescencia. Už starí Gréci považovali drahý opál za rovnocenný diamantu a ich ocenenie trvá pre najkrajšie exempláre dodnes.

Svetoznáme nálezisko drahého opálu sa nachádza v severnej časti sopečného masívu Slánskych vrchov medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa. Samotný vznik opálu je spojený so záverečným štádiom vulkanizmu, kedy už samotná vulkanická činnosť neprebiehala, ale z chladnúcich magiem v hĺbke sa uvoľňovali hydrotermálne roztoky s vyšším obsahom kremičitých gélov. Ich vytvrdnutím v puklinách a dutinách andenzitov vznikli opály. Spolu s drahým opálom sa tu nachádzajú aj ďalšie odrody opálu s odlišnou farebnosťou a priesvitnosťou, ako napr. opál mliečny, sklený, voskový a pod.

Za najcennejšie sa považovali opály s oranžovou až červenou farbou, ktoré sa tu vyskytovali len zriedkavo. Obdivuhodná hra farieb v opáloch – opalizácia je spôsobená lomom a rozkladom svetla na jemných vrstvičkách s rozličným obsahom vody.

Prvá písomná zmienka o drahom opále na našom území je zo 14. mája 1597 v povolení, ktoré vydal cisár Rudolf II. Systematickejšie kutacie, otváracie a ťažobné práce prebiehali od polovice 18. storočia a trvali takmer 200 rokov. Rozmach ťažby sa viaže s menom viedenského klenotníka Salomona Johanna Nepomuka Goldschmidta a jeho rodiny, ktorý nebol len klenotník, ale aj geológ a obchodník. V roku 1771 bol na povrchu nájdený doteraz najväčší známy kus drahého opálu Harlekýn. Vážil 594 g a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. So začiatkom ťažby opálu v Austrálii, ktorá bola podstatne lacnejšia, končí ťažba opálu na Dubníku a život v okolitých banských osadách začiatkom  20. storočia zaniká.

Opálu  je venovaná aj výstava, ktorú pripravilo a sprístupnilo verejnosti v uplynulých dňoch Krajské múzeum v Prešove. Stála expozícia Opál – slovenský drahokam je jedinečná na Slovensku a v Európe. Návštevníci sa tu dozvedia veľa zaujímavostí o opále, jeho vzniku, ťažbe ako aj o prírodných hodnotách Dubníckych baní. Rozsiahle podzemné priestory opálových baní sa stali významným zimoviskom netopierov a v roku 1964 boli vyhlásené za chránený areál Dubnické bane. Od roku 2004 je areál  územím európskeho významu SKUEV0401 Dubnícke bane. Aj z tohto dôvodu bolo pracovisko Štátnej ochrany prírody - Regionálne centrum ochrany prírody Prešov oslovené s ponukou spolupráce pri tvorbe tejto výstavy. Pozývame všetkých, ktorý budú mať cestu okolo Krajského múzea v Prešove nahliadnuť do podzemných priestorov múzea a spoznať krásu nášho jedinečného slovenského drahokamu – opálu.

Zdroj: http://rcoppresov.sopsr.sk/opal-slovensky-drahokam/

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...