„Mŕtvy les“ - Tichá dolina

„Mŕtvy les“ - Tichá dolina

Po takmer štrnástich rokoch od veternej kalamity v Tichej doline vo Vysokých Tatrách si príroda žije vlastným životom. Bez zásahu človeka, bez hospodárskych aktivít. Vývoj v tejto chránenej oblasti našich Tatier je jasným dôkazom, že príroda sa s veternou a neskôr aj lykožrútovou kalamitou dokáže vyrovnať sama.

Bezzásahovosť v najvzácnejších častiach národných parkov a nastavanie jasných pravidiel hospodárenia je prioritou envirorezortu. V súčasnosti je na stole novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá národným parkom Slovenska zaistí potrebnú ochranu.

Tatranský národný park (TANAP) je najstarším národným parkom na Slovensku. Vývoj v Tichej doline je jasným dôkazom, že príroda sa s veternou a neskôr aj lykožrútovou kalamitou dokáže vyrovnať sama. „Je našou povinnosťou zachovať prírodu Tatier v najvyššom stupni ochrany bez zásahu človeka aj pre ďalšie generácie. A to aj robíme,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

V súčasnosti pripravená nová legislatíva plánuje rozšíriť princíp bezzásahovosti aspoň na polovicu územia každého národného parku. K tomu má napomôcť aj ďalšie opatrenie – presun štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.

Pre zvyšné územie národných parkov novela ustanovuje, že hospodáriť v lesoch sa má výlučne spôsobom, ktorý zachováva a podporuje ich prirodzené ekologické funkcie.

Novela posilňuje aj právomoc Štátnej ochrany prírody SR pri programoch starostlivosti o lesy. Navrhuje, aby pri ich schvaľovaní boli pripomienky štátnych ochrancov prírody záväzné. Novela zákona o ochrane prírody a krajiny poputuje v najbližších dňoch do predbežného a následne medzirezortného pripomienkového konania.

Zdroj: http://www.minzp.sk/infoservis/ochrana-narodnych-parkov/

Viac o téme:

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...