Všímavosť pomohla k záchrane orla

Všímavosť pomohla k záchrane orla

Pracovníci Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Horná Orava vypustili v uplynulých dňoch uzdraveného orla krikľavého z rehabilitačnej stanice v Námestove do voľnej prírody, aby ešte stihol odletieť na dlhú cestu na zimovisko. Všetci veríme, že sa mu to podarilo.  

V jeden septembrový daždivý deň všímavosť ľudí pomohla zachrániť vzácny druh dravca. Okolo obeda ohlásila neznáma osoba na Správu Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, že v lokalite Michaľovka v Námestove našli dravca ležiaceho v mokrej pŕhľave. Po príchode na miesto sme vďaka echu našli zmoknutého ležiaceho dravca – orla krikľavého. Ten bol ihneď na mieste obhliadnutý. išlo o celkom silného jedinca, bez viditeľných zranení, no nelietal a zdal sa byť dezorientovaný.

Nájdený orol krikľavý

Keďže neprijímal žiadnu potravu a bolo potrebné podrobnejšie vyšetrenie, dravca sme vzali na odbornú prehliadku na veterinárnu kliniku ORAVET v Námestove. Tu orla krikľavého zröntgenovali, bola mu odobratá krv na analýzu a následne po zisteniach mu na klinike podali infúziu.

Orol krikľavý bol umiestnený v rehabilitačnej stanici SCHKO Horná Orava v Námestove, kde sa o neho pravidelne starali zoológ a strážcovia. Stav sa mu zlepšoval veľmi pomaly, spočiatku neprijímal potravu, no nakoniec sa mu podarilo zotaviť sa. Jedinec bol po rehabilitácií vo výbornom stave a tak sme sa ho na poslednú chvíľu rozhodli vypustiť. Veríme, že sa mu podarilo včas odletieť na dlhú cestu na zimovisko.

Aj vďaka ornitologickému krúžku, ktorý mal orol na nohe, sme zistili, že išlo o trojročného jedinca, krúžkovaného na území Oravy.

Veľmi nás teší a zároveň so srdca ďakujeme všímavým ľuďom, ktorým nie je akýkoľvek život ľahostajný.

ĎAKUJEME.

Autor: Správa CHKO Horná Orava

Zdroj: http://chkohornaorava.sopsr.sk/vsimavost-pomohla-k-zachrane-vzacneho-druhu/

Všetky správy

Jún

Počuli ste, že...