Ako sa darí piatim zachráneným veveričkám vo Východných Karpatoch

Ako sa darí piatim zachráneným veveričkám vo Východných Karpatoch

Uplynuli tri týždne a naši zverenci v chovnej stanici v Medzilaborciach sú už o niečo samostatnejší. Veveričky, ktoré boli choré a osirelé, si už 4 dni zvykajú na vonkajšiu voliéru s rozmermi 3 x 2 x 2 metre a že sa im v nej páči niet pochýb. Voliéra bola postavená svojpomocne zo sponzorských darov výlučne pre chov veveričiek v roku 2017. Veľkou pomocou a inšpiráciou bola stránka http://www.veveratka.cz/, ale aj priama komunikácia s prevádzkovateľmi stanice.

V priebehu posledných troch týždňov pribudli do chovnej stanice (CHS) v Medzilaborciach ďalšie dve mláďatá veveričiek a celkový počet je 5 jedincov . V súčasnosti máme v CHS 2 jedince z Vranova nad Topľou (svetlá forma), 1 z Bardejova (svetlá forma), 1 z Humenného a posledný kus pribudol z Michaloviec. Posledné dve veveričky sú tmavohnedé. Pozitívny je fakt,  že veveričky, tak ako nám ich nálezcovia nosili, si na seba veľmi rýchlo zvykli.

V tomto čase už nie sú dokrmované mliekom zo striekačky, mlieko dostávajú 2 x na deň v mištičke. Radi si pochutia na zvieracích piškótach, suchároch, jablku, hruške, mrkve, cukete, uhorke, šampiónoch, orechoch lieskových aj vlašských, slnečnici lúpanej aj nelúpanej, tekvicových semienkach, zmesi pre hlodavce, nechýba sépiová kosť a vitamínový blok a samozrejme každý deň čerstvá voda. Každý deň dostanú i čerstvé výhonky stromov a bylín. Radi skúšajú zúbkami šišky zelené, aj tie padnuté na zemi. Vo voliére pracovníci Správy CHKO Východné Karpaty nainštalovali veľké čerstvé konáre z jedle, borovice a smrekovca, ktoré sa budú obmieňať do času vypustenia, aby mali kde trénovať a čo hrýzť. Na podlahu vysypali drevnú štiepku.

Každá veverička má svoju vlastnú búdku ale zatiaľ spia všetky spolu.

Špeciálne sme pre naše veveričky s pomocou pána riaditeľa CHKO Východné Karpaty uplietli hniezdo z vŕbového prútia, ktoré sme vystlali senom a ovčím rúnom. Veveričky si tento nový príbytok veľmi obľúbili. Vo vonkajšej voliére budú až do času vypustenia do voľnej prírody.

Text a foto: Ing. Anna Macková, Správa CHKO Východné Karpaty


Všetky správy

Január

Počuli ste, že...