V Pieninách sme zachránili viac než tri tisíc žiab, pomohli aj školáci

V Pieninách sme zachránili viac než tri tisíc žiab, pomohli aj školáci

Pracovníci Správy Pieninského národného parku (PIENAP) zachránili už viac ako 3080 žiab. Uviedli to v stredu 11. apríla na svojom oficiálnom webe pienap.sopsr.sk. Pri prenášaní cez cestu na miesto rozmnožovania im počas tohto týždňa (v pondelok 9.4 a utorok 10.4) pomohli aj žiaci 3. a 6. ročníka ZŠ v Spišskej Starej Vsi.

Žaby začali migráciu už aj v okolí Pieninského národného parku. Zamestnanci tamojšej Správy teda postavili zábrany a pristúpili k zberu a následnému prenosu jedincov. „Jedna zábrana dlhá asi 360 metrov je na hlavnom ťahu medzi Spišskou Starou Vsou a Lysou nad Dunajcom a druhá kratšia je v Červenom Kláštore pri cintoríne," uviedol pre TASR riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč.

V súčasnosti migruje veľmi rýchlo predovšetkým skokan hnedý a vo väčších rozmeroch a dlhší čas ropucha obyčajná. Zábrany pri ceste zabezpečia, že žaby nebudú prechádzať cez vozovku, ostanú pri nej a ochranári ich následne pozbierajú a prenesú na druhú stranu. Vladimír Kĺč vysvetľuje: „Tieto jedince migrujú z lesov a polí, kde zimovali, smerom k rybníkom, majú geneticky zakódované, že sa tam vyliahli. Niektoré migračné ťahy nám už autá vyhubili v minulosti, je ťažké ich už obnoviť. Na týchto dvoch sa to snažíme ešte zachovať. V Červenom Kláštore máme ešte aj taký kanál, do ktorého prirodzene žabky spadnú a zachytia sa. Tam nám pomáha jedna pani s rodinou, ktorá ich intenzívne zbiera už niekoľko rokov. Pomôcť v tejto súvislosti môže každý. Na našu výzvu už zareagovali deti zo Základnej školy v Spišskej Starej Vsi. Tretiaci sa rozdelili na dve skupiny, pričom jedna šla pomôcť s úpravou bocianieho hniezda a druhá zbiera žabky zachytené pred fóliou do vedra. Následne ich spoločne prenášame cez cestu."

Okrem toho pracovníci Správy PIENAP-u so žiakmi 3. ročníka tejto ZŠ vyplietli jednu hniezdnu podložku pre bociana a vyrobili niekoľko vtáčích búdok, ktoré za účasti žiakov a žiačikov MŠ následne vyvesili v areáli školy a škôlky.

Čo sa týka spomínaných chránených žiab, tie migrujú najčastejšie večer a v teplejšom daždivom počasí. Ročne sa ochranárom počas migrácie pred istou smrťou pod kolesami áut podarí zachrániť tisíce jedincov.

„Pomôcť nám môže aj široká verejnosť, stačí si priniesť vedierko, prípadne rukavice. Ráno, cez deň či večer počas najbližších troch týždňov môžu ľudia prenášať žabky pri spomínaných zábranách a, samozrejme, aj v iných lokalitách, kde to potrebujú,“ dodal riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč s tým, že v oblasti migrujú aj ďalšie obojživelníky, napríklad salamandry. Ich migrácia je však nepravidelná, takže je veľmi ťažké pripraviť pre ne zátarasy. V tejto súvislosti vyzýva vodičov, aby boli ohľaduplní a svoju jazdu spomalili.

Zdroj: Správa PIENAP-u, TASR, ŠOP SR

Foto: Správa PIENAP-u

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...