Pozor na chránené migrujúce žaby na cestách

Pozor na chránené migrujúce žaby na cestách

Príroda sa nám pomaly prebúdza zo zimného spánku a nielen my ľudia reagujeme na zmeny počasia. Oteplenie začalo lákať zo zimovísk i žaby.

S príchodom slnečných lúčov sa žaby vyhrabávajú zo svojich úkrytov. Sú to skôr nenápadné, ale chránené živočíchy, aj keď mnoho ľudí ich nepovažuje za príliš krásne. Treba však pamätať na to, že sú veľmi užitočné, nakoľko lovia hmyz. Preto je dôležité týmto obojživelníkom pomáhať.

Pracovníci Správy Národného parku Muránska planina začali so svojou každoročnou pomocou – stavbou zábran. Práve na cestách zahynie každý rok mnoho žiab. V lokalite „Strelnica“, čo je jeden zo 4 úsekov, sa už so stavbou zábran začalo. Úsek je dlhý približne 800 metrov.

Aj Správa Národného parku Malá Fatra veľmi pozorne sleduje migračné trasy obojživelníkov na najkritickejších úsekoch. Ide najmä o frekventovanú cestu medzi Párnicou a Zázrivou, kde každoročne migrujú stovky skokanov hnedých. Neskôr je to aj lokalita v okolí Sučian či v Malej Čiernej v Rajeckej doline, kde hojne migrujú ropuchy bradavičnaté.

Ochrana migrujúcich obojživelníkov na nebezpečných miestach je pomerne jednoduchá. Spočíva vo vytvorení dočasnej bariéry, v tomto prípade natiahnutí fólie, ktorá bráni obojživelníkom stúpiť medzi autá na cestu. Pri fólii sú vykopané menšie jamy, kde sa obojživelníky buď ukryjú, alebo do nich spadnú pri pokuse prekonať zábranu. Následne zamestnanec Správy NP alebo člen Stráže prírody prenesie obojživelníky vo vedre do reprodukčného jazierka. V prípade, že by sa na migračná cesta v čas neochránila podobnou bariérou, následky by mohli byť pre populáciu jednotlivých druhov obojživelníkov širokej oblasti fatálne.

Zamestnancom Správy Národného parku Nízke Tatry napriek snehu a zamrznutej pôde sa podarilo postaviť polovicu z 550 m dlhej ochrannej bariéry popri  frekventovanej štátnej ceste č. I/59 pod obcou Staré Hory. Ďalší úsek spolu s členmi Stráže prírody postavili v sobotu 10. marca a posledný úsek na výstavbu ešte čaká pod cca 30 cm hrubou vrstvou snehu.

Každú jar cez túto komunikáciu prechádzajú skokany hnedé na miesto ich rozmnožovania –  mokraď v jelšovom lesíku na druhej strane cesty. Nebyť bariéry, mnohé skokany by skončili pod kolesami áut. Bariéra však pomáha aj vodičom, ktorí  neraz v snahe vyhnúť sa putujúcim obojživelníkom spôsobili dopravnú kolíziu.

Treba určite pripomenúť, že všetky druhy žiab sú u nás nielen celoročne chránené, ale aj veľmi užitočné. Ako veľký konzumenti rôzneho hmyzu dotvárajú v prírode dôležitú časť mozaiky v boji proti jeho premnoženiu. Na záver ešte malá rada: Ak máte v záhradke ropuchu, nevyháňajte ju, skôr sa tešte jej prítomnosti. Ropucha obľubuje viaceré druhy slimákov, takže pomáha ochrániť sadené plodiny.

Zdroj: Správy NP Muránska planina, NAPANT a NP Malá Fatra

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...