Koľko vlkov a rysov žije na Slovensku?

Koľko vlkov a rysov žije na Slovensku?

Na Slovensku v tomto roku prebehne veľký monitoring rysov a vlkov. Výsledky analýz by mali priniesť odpovede na otázky, koľko jedincov vlkov a rysov žije na našom území.

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) bude po celý rok intenzívne pracovať na projekte Veľké šelmy 2, ktorý bude zameraný na rysa ostrovida a vlka dravého. V rámci projektu sa bude zbierať trus, moč, srsť, ako aj tkanivové vzorky (z uhynutých jedincov), ktoré budú použité na analýzy DNA.

„Výsledky analýz by mali priniesť odpovede na otázky, koľko jedincov vlkov a rysov žije na území Slovenska a tiež v našom regióne, aká je priechodnosť krajiny pre tieto druhy, čo znamená, či sa rysy a vlky napríklad z Veľkej Fatry a okolitých pohorí dokážu stretnúť za účelom výmeny génov. Alebo to už v dôsledku budovania ciest, sídel, priemyselných komplexov a ďalších vplyvov nie je možné a populácie týchto druhov sú natoľko izolované, že sa to odráža aj v ich génoch. Genetika tiež ukáže, či sa vlci na našom území krížia so psami, povedala Mária Apfelová, zoologička Správy Národného parku Veľká Fatra (ŠOP SR).

Druhou časťou projektu bude odchytenie niekoľkých jedincov vlkov a rysov v rámci Slovenska a vybavenie týchto zvierat telemetrickým obojkom. Údaje z obojka prinesú množstvo informácií o ich živote, využívaní územia a jeho veľkosti, o zvládaní migrácií (presunov v krajine) najmä v súvislosti s frekventovanými cestami či železnicami a množstvo ďalších informácií, ktoré budú využité najmä pre ich ďalšiu ochranu či manažment. Na tieto aktivity máme jeden kalendárny rok, za ktorý treba urobiť množstvo práce priamo v teréne i mimo neho.

V súčasnosti podľa doterajších metód sčítavania, ktoré robia viaceré mimovládne organizácie, univerzity ako aj Štátna ochrana prírody, odhadujeme na  Slovensku približne 400 jedincov vlka dravého a maximálne 300 jedincov rysa ostrovida.

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...