V Tatranskom národnom parku platí zimná uzávera s niekoľkými zmenami

V Tatranskom národnom parku platí zimná uzávera s niekoľkými zmenami

Správa Tatranského národného parku patriaca pod Štátnu ochranu prírody SR upozorňuje na niektoré zmeny počas súčasne platnej zimnej sezónnej uzávery vysokohorských turistických chodníkov oproti tej pôvodnej.

Správa Tatranského národného parku (TANAP) upozorňuje na zmeny v zimnej uzávere chodníkov. Tá v súčasnosti už trvá i napriek tomu, že ešte nie je platný nový návštevný poriadok. Sezónnu uzáveru konkrétnych častí turistických chodníkov vyriešilo rozhodnutie, ktoré vydal Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Prešov po dohode s Okresným úradom Žilina. Oproti predošlým rokom nastali zmeny v prípade troch vysokohorských turistických chodníkov. Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko pre pluska.sk uviedol: „Zmena nastala v časti Tatranskej magistrály, a to na úseku červeného turisticky značeného chodníka (TZCH) č. 0930 Velické pleso - Batizovské pleso - Sedlo pod Ostrvou - Popradské pleso - rázcestie Trigan, ktorý nebude sezónne uzavretý ani pri snehovej pokrývke. Ďalšou zmenou je skrátenie uzávery v Juráňovej doline v katastrálnom území Vitanová, v úseku červený TZCH č. 0847b Juráňova dolina ústie - sedlo Pod Umrlou do 30. apríla.“

Bez ohľadu na snehové podmienky je do 14. júna uzavretý Slavkovský štít - modrý TZCH č. 2906 Slavkovská vyhliadka - Slavkovský štít. Na ostatných turistických chodníkoch zostáva zimná sezónna uzávera platná tak, ako to bolo doteraz zaužívané, čiže do 14. júna budúceho roka. „Po zimných mesiacoch sa od 15. júna budúceho roku budú môcť návštevníci vysokohorských turistických chodníkov opäť pokochať pohľadom na zdravú a silnú populáciu kamzíkov a svišťov, bez ktorých si už naše Tatry ani nevieme predstaviť. Nakoľko sa vyskytujú len na malej časti Slovenska a nikde inde na svete, sú nielen našim, ale aj svetovým prírodným bohatstvom, ktoré sa nám určite oplatí zachovať pre budúce generácie. K tomu cieľu nám výrazne prispieva aj zimná sezónna uzávera vysokohorských turistických chodníkov v TANAP-e,“ dodal Pavol Majko.

Zdroj foto: Peter Rindos (pluska)

Všetky správy

Október

Počuli ste, že...