Ochrana prírody v národných parkoch sa posilní

Ochrana prírody v národných parkoch sa posilní

Polovica územia všetkých národných parkov by mala byť do roku 2025 na Slovensku bezzásahová. Takéto plány má minister životného prostredia SR László Sólymos a Štátna ochrana prírody SR sa s nimi plne stotožňuje.

Spomínaným krokom chce minister životného prostredia posilniť ochranu lesov. Bezzásahové územia totiž podľa neho stratou lesa postihnuté najmenej. Všetci chceme dosiahnuť to, aby človek, ktorý zavíta do lesa, sa tam cítil ako v lese. Aspekt prírody sa v chránených územiach musí nadradiť pred hospodárskymi záujmami.

Pokým polovica územia jednotlivého národného parku bude bezzásahová, druhej by sa mohlo hospodáriť prírode blízkym spôsobom. "Znamená to, že turisti by aj v tejto časti územia mali mať pocit, že sú stále v lese a nie na rúbanisku. Vyrúbané pásy lesov by sa mali stať minulosťou,“ tvrdí minister životného prostredia SR László Sólymos, pričom rozvoj národných parkov sa má podľa jeho diať pod jednou strechou: "Štátne pozemky v národných parkoch by mala mať pod správou Štátna ochrana prírody!"

Rokovania o dohode so súčasnými vlastníkmi pozemkov budú náročnejšie a môžu trvať aj niekoľko mesiacov. Ministerstvo životného prostredia však chce zmeny presadiť cez novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Prvá pracovná verzia návrhu už existuje. Zákon by mal posilniť i záväznosť vyjadrení orgánov ochrany prírody.

Všetky správy

Október

Počuli ste, že...