1.apríl - SVETOVÝ DEŇ VTÁCTVA

1.apríl - SVETOVÝ DEŇ VTÁCTVA

V našom okolí sa už objavili prví poslovia jari. Jarné kvety ako podbeľ, či šafrany už kvitnú a ráno, či večer už môžeme počuť ohlasovanie vtákov, že jar je už tu. Čoraz častejšie výskyty sťahovavých vtákov nám naznačujú, že začína jeden z najočakávanejších fenoménov prírody - jarné vtáčie putovanie.

Prvý aprílový deň roku 1906 bola podpísaná Medzinárodná konvencia o ochrane užitočného vtáctva. Apríl sa už dlhoročne spája s príletmi sťahovavých vtákov. Väčšina z nich prilieta k nám z Afriky, zo Stredomoria, menej z Ázie. Ročne k nám tak priletí až 30 miliónov vtákov.
Na Zemi žije vyše 9 600 vtáčích druhov. Svoj domov na Slovensku z nich má takmer 220 hniezdiacich vtáčích druhov, pričom niektoré sa na zimu sťahujú do teplejších krajín. Naopak, niektoré druhy k nám v zime prilietajú zo severu, a tak sa aj počas mrazivých dní u nás zdržuje viac ako 19 druhov vtákov.
Obrátiť pozornosť verejnosti na nebezpečenstvá, ktoré ohrozujú vtáctvo počas príletov do svojich hniezd a ničenie ich biotopov na celom svete, ako aj pomôcť ich ochrane, je hlavným cieľom SVETOVÉHO DŇA VTÁCTVA. Tento deň si pripomíname už viac ako 110 rokov.

PRVÉ JARNÉ PRÍLETY SŤAHOVAVÝCH DRUHOV VTÁKOV

Chladné počasie v druhej polovici februára spôsobilo oneskorenie začiatku vtáčieho sťahovania a prílet druhov, ktoré zimujú v západnej a južnej Európe. Vďaka nízkym teplotám dokonca u nás stále zostávali viaceré severské druhy vtákov ako napr. severské husi, kačice hlaholky či bernikla bielolíca, ktoré v tom čase už obvykle bývajú na svojej každoročnej ceste na sever Európy. Koniec februára však priniesol oteplenie a tak dlho na seba nedali čakať ani prvé migrujúce vtáky.

Prvé prilietajú druhy, ktoré prezimujú v južnej alebo západnej Európe, neskôr sa k nim pridávajú aj africké migrujúce druhy. Koncom februára prilietajú tradične prvé cíbiky chochlaté, škovránky, holuby hrivnáky a škorce. Tieto druhy počas miernejších zím môžu u nás aj prezimovať.

Popis foto: cíbik chochlatý, vikipedia, Marek Szczepanek

Podľa informácií SOS / BirdLife Slovensko boli tento rok prvé škovránky pozorované 9. februára v Kolároch, okres Veľký Krtíš (údaj od Armanda Majera), cíbik chochlatý bol pozorovaný 15. februára na poliach pri Radošoviach (údaj od Vlastimila Serdahelyho). Prvý prílet bociana bieleho bol zaznamenaný už 20. februára v Devínskej Novej Vsi (údaj od Tomáša Hulíka), o štyri dni neskôr bol napríklad pozorovaný lyžičiar biely na Senianských rybníkoch (údaj od Mateja Repela). Dňa 14. marca bol pozorovaný orol krikľavý v Košickej Belej (údaj od Antona Koľveka) a 15. marca sa objavilo 50 žeriavov a bocian čierny pri Chmelci pri Humennom (údaj od Jána Kundráta). Prvé lastovičky k nám prileteli 24. marca do obci Palín v okrese Michalovce (údaj od Denisi Kendrovej) a o deň neskôr bol pozorovaný dudok chochlatý v Opatovciach, okres Trenčín (údaj od Adreja Chudého).

Popis foto: Škovránok a lastovička, zdroj pixabay

Návrat vtákov z teplých krajín je už v plnom prúde. Postupne k nám priletia ďalšie druhy, ako napr. krakľa belasá, výrik lesný, rybár riečny a ako posledné priletia dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, ktoré zimujú v Indii.
Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým je možné odhaliť zmeny spôsobené globálnym otepľovaním. Dnes sa už čiastočne začínajú prejavovať vplyvy klimatických zmien aj na vtáky.

K OSLAVE SVETOVÉHO DŇA VTÁCTVA SA MÔŽE PRIDAŤ KAŽDÝ Z NÁS, napríklad aj tým, že zavesí do záhrady vtáčiu búdku, zasadí vo svojej záhrade strom, alebo krík s plodmi, alebo zabráni vypaľovaniu trávy.

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy
Zdroj:
http://www.vtaky.sk/press/show/213
https://www.enviroportal.sk/clanok/svetovy-den-vtactva
http://www.birdwatching.sk/novinky/46-Na-Slovensku-boli-pozorovane-prve-stahovave-druhy-vtakov
http://www.vtaky.sk/springarrivals

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...