img_1 img_2

VYPRACOVANIE KOMPLEXNEJ ŠTÚDIE ODHADU POČETNOSTI MEDVEĎA HNEDÉHO NEINVAZÍVNOU METÓDOU ROZBORU DNA ZO VZORIEK TRUSU

Priebeh realizácie aktivity
Od septembra 2013 do novembra 2014 prebieha zber vzoriek biologického materiálu, väčšinou však z trusu. Skúmavky s roztokom si je možné vyzdvihnúť na Technickej univerzite vo Zvolene:

Katedra fytológie
Technická univerzita vo Zvolene
Ul. T. G. Masaryka 24
960 53 Zvolen
web: www.tuzvo.sk/medvede
e-mail: medvede@tuzvo.sk

prof. Ing. Ladislav Paule, PhD.
+421/903 535 759
+421/45 520 62 21

Ing. Diana Krajmerová, PhD., Ing. Jana Bakan, PhD.
+421/45 520 62 55

Mgr. Veronika Slivková, Ing. Martin Čalkovský, Ing. Filip Weiss
+421/45 520 65 08

Zároveň je možné kontaktovať aj Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky:
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Tajovského 28B
974 01 Banská Bystrica

Ing. Vladimír Antal
+421/903 298 117

Mgr. Eliška Rakytová
+421/48 472 20 45

A. Zber vzoriek
Z jedného trusu odoberieme vzorku iba do jednej skúmavky. Vzorky odoberáme z povrchu trusu, podľa možnosti z tej časti, ktorá nebola v styku so zemou. Na takom mieste sa trus rýchlejšie vysuší a DNA je lepšie ochránená. Ak vidíme vrch trusu (zosilnený koniec, ktorý opustil telo nakoniec) odberáme vzorku z toho miesta. Ak bol trus vystavený silnému dažďu, pokúsime sa odobrať vzorku z čo najviac chráneného miesta. Ak je na truse sliz, ten vezmeme, pretože je v ňom dostatok DNA. Veľkosť vzorky trusu by mala zodpovedať veľkosti lieskového orecha. Po odbere ju prenesieme do skúmavky s konzervačným roztokom. Dáme pozor, aby vzorka nebola príliš veľká, pretože, v tom prípade by bol konzervačný roztok menej účinný. Najlepšie je odobrať vzorku trusu pomocou dvoch vetvičiek, ktoré nájdeme na blízku, alebo podobného materiálu, ktorý po použití zahodíme. Na každú vzorku použijeme „nové náradie“, čím zamedzíme znečisteniu vzoriek DNA inej vzorky, čím by sa vzorka znehodnotila.

B. Zapísanie údajov
Na etiketu skúmavky napíšeme všetky údaje podľa predtlače:
• Dátum odberu vzorky.
• Meno a priezvisko zberača, aby sme vám mohli zaslať výsledky, alebo aby sme vás skontaktovali, ak nám niečo bude nejasné.
• Poľovný revír alebo lesná správa, kde ste našli vzorku.
• Lokalita odberu vzorky. Ak máte GPS prístroj, zapíšte koordináty. Druhá možnosť je zápis miestneho názvu lokality a zaznačenie miesta odberu do priloženej mapy. Ak nemôžete poskytnúť presnú lokalitu, napíšte približnú. Získanie súradníc miesta. GPS súradnice môžete jednoducho zistiť aj pomocou stránky www.maps.google.sk, kde zistíte presné súradnice daného miesta kliknutím na pravé tlačidlo myši na toto miesto a výberom možnosti "Čo je tu?". Súradnice sa zobrazia vo vyhľadávacom poli. Súradnice zapíšte vo formáte desatinných stupňov napr.: 48.571844, 19.117851
• Odhad čerstvosti trusu – zakrúžkujte, váš odhad čerstvosti trusu.
• Veľkosť trusu – zakrúžkujte. Veľký trus medveďa je podobný menšiemu trusu kravy. Malý trus je približne tak veľký ako trus psa.
• Poznámka – zapíšte čokoľvek, čo sa vám zdá, že bude pre nás užitočnou informáciou a mohlo by nám pomôcť pri výskume a interpretácii výsledkov, napr. kde boli nájdené vzorky, krmovisko, smetisko, cesta a pod. Tu nám môžete oznámiť, čo vás v súvislosti so vzorkou zaujíma.

C. Označenie trusu
Trus po odbere vzorky označíme, alebo odstránime, aby z neho iný zberač neodobral ďalšiu vzorku. Najlepšie je, ak na trus položíme väčší kameň, alebo ho prikryjeme dvomi skríženými konármi. Ak sa trus nachádza na ceste, môžme ho z vozovky odstrániť pomocou palice alebo kameňa. Označenie musí myť jednoznačné a trvalé! Z označeného trusu neodoberáme ďalšiu vzorku.

D. Odovzdanie vzorky
Skúmavky so vzorkami trusu aj prázdne skúmavky je možné odovzdať:
- katedra fytológie (kontakt je uvedený vyššie),
- ktorúkoľvek organizačnú jednotku ŠOP SR (správy národných parkov a chránených krajinných oblastí) - http://www.sopsr.sk/web/?cl=997
- poľovnému hospodárovi, ktorý ich odovzdá Slovenskej poľovníckej komore
Vzorky je potrebné odovzdať na príslušné zberné miesta čo najskôr!!!

E. Kontaktujte nás
Ak budete mať vzorky nazbierané, napíšte nám o tom. Podľa toho zariadime vyzdvihnutie vzoriek, prípadne dodanie ďalších skúmaviek.
1. (Kontakt) – TU Zvolen
2. Kontakt – ŠOP SR

F. Na stiahnutie
Príručka spolupracovníka pri výskume medveďov pomocou genetických metód
Koľko je na Slovensku medveďov – Poľovníctvo a rybárstvo č. 9/2013
Genetika na pomoc medveďom – Lesník 9/2013
Tlačová správa TASR – 30. 09. 2013/19:49
S genetikou na pomoc medveďom - Paule L., Krajmerová D., Bakan J.