O projekte

Účelnosť

Projekt završuje etapu zabezpečenia ochrany CHVÚ a výberových vtáčích druhov na Slovensku. Kým predchádzajúci projekt (Spracovanie podkladov pre zabezpečenie priaznivého stavu výberových druhov vtákov a ich biotopov v CHVÚ - 1. etapa, ITMS 24150120010, „ŠF Vtáky1“) je zameraný predovšetkým na zistenie aktuálneho stavu (početnosti a trendov) výberových vtáčích druhov v CHVÚ vyhlásených do termínu prípravy projektu (36) s mapovaním vtáčích druhov na 7 stacionároch CES metódou, overením a aktualizáciou metodiky dlhodobého monitoringu výberových druhov a nadväzujúcim definovaním priaznivého stavu výberových druhov vtákov v jednotlivých CHVÚ, predkladaný projekt rozširuje poznatky o výberových vtáčích druhoch aj na všetky CHVÚ, ktoré neboli vyhlásené v čase prípravy predchádzajúceho projektu, a teda sa v nich ani mapovanie vtáctva nerealizovalo. Súčasne pokračuje v mapovaní CES metódou na 7 stacionároch a realizuje mapovanie a dopĺňanie údajov v 34 CHVÚ (okrem 3, kde sú už PS vypracované – Lehnice, Sysľovské polia a Senianske rybníky a 4, ktoré zasahujú do Bratislavského kraja – Dunajské luhy, Malé Karpaty, Úľanská mokraď, Záhorské Pomoravie). Na základe poznatkov získaných mapovaním sa v rámci projektu vypracujú návrhy programov starostlivosti o 34 CHVÚ, čo je hlavným cieľom projektu. Po následnom schválení PS po skončení projektu sa vytvorí ucelený odborný nástroj pre starostlivosť o jednotlivé CHVÚ. Súčasťou projektu je tiež vydanie 2 publikácií: súhrnných a aktuálnych informácií o všetkých CHVÚ Slovenska a zásad ochrany výberových druhov vtákov a ich biotopov na Slovensku. Publikácie sú potrebné na rokovania s dotknutými subjektmi pri vypracovávaní PS, keďže v súčasnosti takéto materiály s aktuálnymi poznatkami zachycujúce súčasný právny stav a špecifikujúce potrebný manažment v súvislosti s ochranou výberových vtáčích druhov a ich biotopov nejestvujú. Realizácia projektu je nastavená tak, aby sa v maximálnej miere aplikovali všetky dostupné informácie o daných vtáčích druhoch a ich biotopoch od jednotlivcov i inštitúcií verejného i súkromného sektora Slovenska. To bude pozitívne vplývať na akceptáciu údajov o CHVÚ verejnosťou pomerne často spochybňovanú (napr. v prípade vedeckého návrhu CHVÚ), pretože sa zabezpečí maximálne odborný, aktuálny, komplexný a objektívny charakter týchto dokumentov. Realizácia projektu je v súlade so Smernicou o vtákoch a jeho výsledky sú nevyhnutné pre plnenie záväzkov vyplývajúcich pre Slovensko z členstva v EÚ.

Projekt okrem pozitívneho vplyvu na prírodu bude mať aj pozitívny vplyv na zlepšenie stavu životného prostredia a zdravia obyvateľstva (dobrý stav prírody a jej zložiek znamená aj dobrý stav životného prostredia a pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov). Nezanedbateľný pozitívny vplyv sa očakáva aj vo vzťahu k hospodárskemu rozvoju regiónov – najmä v oblasti cestovného ruchu. Je všeobecne známe, že kvalitné prírodné prostredie, bohatstvo vzácnych druhov rastlín a živočíchov je významnou devízou, ktorá zvyšuje atraktivitu územia z hľadiska cestovného ruchu. O variantnosti riešenia projektu sa neuvažovalo, jednak z dôvodu nutnosti realizovať aktivity vyplývajúce zo Smernice o vtákoch, jednak z dôvodu nadväznosti predkladaného projektu s projektom predchádzajúcim "ŠF Vtáky 1"). Predložený spôsob realizácie projektu podľa nášho názoru predstavuje najoptimálnejšie riešenie vzhľadom na možnosti.

Projekt po skončení vytvorí základ pre ďalšiu ochranu výberových vtáčích druhov, ich biotopov a CHVÚ. Nastavuje základ pre poznanie stavu výberových druhov vtáctva. Vypracované návrhy PS sa po schválení stanú nevyhnutným nástrojom na odbornú a efektívnu starostlivosť o CHVÚ. Zakúpená technika sa bude naďalej využívať pre ochranu vtáctva metódami osvedčenými v tomto projekte. Keďže sú projektové aktivity nevyhnutné pre plnenie záväzkov SR voči EK na základe Smernice o vtákoch, bude prioritným záujmom ŠOP SR i jeho zriaďovateľa vytvoriť podmienky pre ich zabezpečenie. Ďalšie financovanie aktivít nadväzujúcich na predkladaný projekt bude zabezpečované v závislosti od ich charakteru, podmienok a možností ŠOP SR z vlastného rozpočtu i projektov.